Finans Merkezi İçin Düğmeye Basıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'un ilk finans merkezi olması planlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi için gerekli izin belgelerini Başbakanlık'tan aldı.

SPK, BDK, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi finansın devlerini buluşturacak olan İstanbul Finans Merkezi ile ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Merkezin yapımı için gerekli izinleri Başbakanlık'tan aldı.

İstanbul'u dünyadaki finans merkezleri ile yarıştıracak olan ve yaklaşık 4.5 milyar liraya mal olacağı düşünülen İstanbul Finans Merkezi ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekli izinleri Başbakanlık'tan aldı. Böylece, Başbakanlık'tan kamu kurum ve kuruluşlarının taşınmazları ile ilgili tapu ve tescil, ihale, plan, proje, imar uygulaması, yapım projeleri, ruhsat gibi işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için gerekli izinler alınmış oldu.

Merkezde, Kamu bankaları, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank yer alacak. Hazırlanan projeden sonra ihaleye çıkacak olan kurumlar arasında en hazır olanları SPK, Ziraat Bankası ve Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı.

'2016'da tamamlayacağız'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "İstanbul Finans Merkezi Projesi" ile ilgili süreci Bakanlık olarak adım adım takip ettiklerini söyledi. Hak sahibi kurum ve kuruluşlara ait konsept projelerin ve ardından uygulama projelerinin tamamlanmasıyla birlikte alana ilişkin uygulama sürecinin başlayacağını ifade eden Bayraktar, "Bu sayede, 2016 yılı içerisinde İstanbul'a dünyanın en iyi finans merkezini yapacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin vitrini olacak

Türkiye için vitrin niteliği taşıyacak projenin eş zamanlı bitirilebilmesi ve proje bütünlüğünün sağlanabilmesi amacıyla, Bakanlık tarafından hazırlatılan master plan ve Tasarım El Kitabında belirlenen kriterler doğrultusunda, hak sahibi tüm kurum ve kuruluşlardan mimari avan ve konsept projelerini 2013 Mart ayı sonuna kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderecekler.

İnşaat yeni yılda başlayacak

Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan finans merkezinin hafriyat çalışmalarına da yeni yılda başlanacak. Bir yıl içerinde bitirilmesi planlanan çalışmalar ile İstanbul Finans Merkezi'nin yapımına başlanacak.

Kapalıçarşı örnek olacak

İstanbul Finans Merkezi, toplam 1,7 milyon metrekare alanda hayata geçiriliyor. Yapılacak finans merkezinin tasarımında İstanbul'un tarihi miraslarından olan ve dünyanın ilk finans merkezi kabul edilen Kapalıçarşı'nın işleyişi ve ortak mekan kullanımı ile Topkapı Sarayı'nın tasarım ve siluetinden esinlenildi.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan merkez, Tarihi Yarımada ve Topkapı Sarayı'nın etkilerini günümüze taşımayı amaçlıyor. Ataşehir'de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alanda yer alacak merkez, konumu ve mimarisiyle Anadolu Yakası'nın simgesi olarak tasarlandı.

Finans merkezi, 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimlerinden oluşacak. Eğitim, ticaret ve kültürel faaliyetlerin bölgelere göre ayrıldığı merkezin 50 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.
Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonlu akıllı binalardan oluşacak merkezde, internet, iletişim iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ve elektronik güvenlik sistemleri de yer alacak. Metro ve çevre yollarıyla rahat ulaşımın planlandığı merkezin, spor, alışveriş, eğlence konseptiyle de vatandaşlar için cazibe merkezi olması hedefleniyor.Kullanıcı Girişi