Yenikapı Dolgusu 'Bizans'tan Başladı

Bizans surlarının olduğu bölgede koruma kurulu devreden çıkarılarak başlatılan dev dolgu, uzmanlara göre yarımadaya zarar verecek.

Yenikapı sahilinde miting ve gösteri alanı olarak kullanılacak olan 1 milyon 250 bin kişilik dev meydanın inşaatı Bizans surlarının bulunduğu Samatya sahilinden başladı. Uzmanlar, koruma kurulunun yetkisiz bırakıldığı dolgu projesinin tarihi surların yapısına ve yarımadanın doğal topografyasına zarar vereceğini savunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) denizin içine 2 kilometre uzunluğunda yapılacak yolun inşaatına bir hafta önce denize taş dökerek başladı. Kamyonlarla getirilen hafriyatlar bu taşların üzerinden denize dolduruluyor. Yaklaşık 715 bin metrekarelik dev meydan, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin önünden Yenikapı İDO İskelesi'ne kadar devam edecek.

İstanbul 1 No'lu Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 23 Ocak 2012 tarihinde, 'Siluet ve topografyayı bozar, uluslararası sözleşmelere aykırı' diyerek proje için olumsuz görüş bildirmişti. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dolgunun 'SİT alanına değil denize' yapılacağını belirtip 3621 sayılı Kıyı Kanunu'nu gerekçe göstererek projeye onay verdi. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, dolgu projesinin kültür varlıklarına zarar vereceğini ve İstanbul'un tarihi dokusunu bozacağını gerekçe göstererek yürütmeyi durdurma istemiyle 11 Ocak 2012'de İstanbul 6. İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Ancak mahkeme kararı çıkmadan dolgu çalışmalarına başlandı.

Dolgu alanıyla ilgili onaylanan projede bölgenin park olacağı belirtilirken, daha sonra miting alanına çevrildiğini ve bu değişiklik için izin alınmadığını savunan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman, "Yenikapı dolgu projesi İstanbul'un tarihi dokusuna mutlak suretiyle zarar verecek. Ayrıca belediyenin tek taraflı olarak projenin içeriğini değiştirmesi de hukuksuzluktur" dedi.

İBB'den yapılan açıklamada ise Samatya sahilindeki surların anroşman inşaatı ve dolgu çalışmalarının dışında bırakıldığı belirtildi.

Projede Neler Var?

Alana 1 milyon 250 bin kişilik miting alanı, 2 bin 200 araç ve 760 otobüs kapasiteli iki açık otopark yapılacak. Meydanın altında İleri Biyolojik Arıtma Tesisi kurulacak. Meydanda bir sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri, kafe, büfe, restoran, sergi alanları olacak.Kullanıcı Girişi