"‘İçki Yasağı’ ile Beyoğlu Bitiriliyor"

Tüm kamuoyunu, partilerimizin değerli milletvekillerini ve basını sorun değil, çözüm üreten bir yasa için duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği, 21 Mayıs’ta TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda ‘Alkol Yasa Tasarısı’ olarak bilinen kanun teklifinin görüşüleceği toplantıya BEYDER, AÇEK, ÇEYDER, KADIKÖY PLATFORMU ve AGİD adına katılmış ve söz alarak görüşlerini komisyon başkanlığına ve üye milletvekilleri ile Sayın Mehmet Şimşek’e iletmiştir.
Nispi iyileştirmelerin gerçekleştirildiği oturumda birçok maddeye dair teklifler kabul edilmemiştir.Bu itibarla, söz konusu teklifteki 6. maddenin 6. fıkrası bilhassa Beyoğlu esnafı ve eğlence sektörü için ‘yaşamsal’ bir hal almıştır.Şöyle ki; madde içinde geçen “Tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamaz” ifadesi, elinde içkisi ile kapı önüne sigara içmeye veya hava almaya çıkan müşteriler nedeniyle mekânı, işletmeyi suçlu (!) duruma düşürecektir. 

Teklif ettiğimiz “Tesise dahil bahçeler, teras katları, eklentiler, işletmelerin cephe ve kapı önleri ile yerel idareden izin alınmış açık alanlar hariç” ibaresinin konulması kabul görmediği için, ilgili madde TBMM’de yasalaşırsa bir ‘Beyoğlu yasası-yasağı’ haline gelecektir.
Malum olunduğu üzere neredeyse iki yıldır Beyoğlu’nda yürütülen sokakta ‘masa–sandalye yasağı’ nedeniyle kapı önleri tesis sınırları içinde sayılmayabilecektir.Tüm kamuoyunu, partilerimizin değerli milletvekillerini ve basını sorun değil, çözüm üreten bir yasa için duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Hani bu ağaçlar taşınacaktı

Sarıyer, Uskumruköy’den yazıyorum. Malum son yıllarda arazi fiyatlarının tavan yaptığı İstanbul’un kuzey kıyılarında, Rumeli kökenli bir köy burası... Ancak bugünlerde en büyük sıkıntı köprünün bu köyün meralarının içinden geçecek olması. Maalesef inşaat çok hızlı bir şekilde ağaç katliamıyla başladı, ki bir günde 300-400 ağaç kesildiğini tespit ettik. Gün ağarırken başlayan motorlu hızar sesleri akşam ezanından sonra bile susmuyor. Yani günde yaklaşık 16-17 saat ağaç kesimi tam gaz gidiyor. Nitelikli çam, meşe, akasya ve kocayemiş ağaçları her gün teker teker devriliyor. Hani bu ağaçlar başka bölgelere taşınacaktı. Hepsi palavra! Rıfat Soydan

Selanik’te Atatürk Evi niye açılmıyor

Lozan Mübadilleri Dernek Başkanı Esat Halil Ergelen diyor ki: “Biz mübadil çocukları her yıl atalarımızın geldiği toprakları ziyaret etmekteyiz, ancak son bir yıldır bu ziyaretlerimiz buruk geçmekte, çünkü bir yıldır restore edildiği gerekçesiyle Selanik’teki evi ziyaretlere kapalı. 18 Haziran 2012 tarihinde ziyaretçilerine kapısını kapatan ev neredeyse bir yılı doldurmak üzere ama hâlâ kapılarını açamadı, oysa 5-6 ay içerisinde açılacağı söylenmişti.

Biraz araştırınca kısmi restorasyon sonrası çekilen fotoğraflara ulaştım ve yapılacaklar hakkında az da olsa bilgi sahibi oldum. Eğer bu bilgiler doğru ise evin içinde sadece panolar sergilenecekmiş, bunu söylemenin henüz erken olduğunun farkındayım ama böyle bir ziyaretgâh için bu malzemenin yeterli olmayacağı kanaatine vardım. Kuşkusuz bu işin profesyoneli değilim ama hiç değilse bu işle ilgili ‘akil adamların’ dikkatini çekebilmek için bir yazı kaleme alıp size resimleriyle birlikte gönderiyorum”.Restorasyondan ele geçirilen resimlerle düzenlenmiş bir yazıyı okuyunuz:
www.lozanmubadilleri.com/buruklugumuz-hayal-kirikligina-donusmesin-makale,90.html

Duy da inanma...

Bahçeşehir’de gölete gökdelen

Okur Hüseyin Tınal’ın aşağıdaki yazısını okuyunca “Böyle bir imar canavarlığı olamaz” dedik. Tınal’ın anlattıkları da şöyle:
”Uluslararası Habitat ödüllü Bahçeşehir Göleti’ne konut ve ticaret imarı verildiği söylendiğinde duyduklarıma inanmamıştım ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın web sitesine girdiğimde 2 emsal oranı ve serbest yükseklik ile konut, ticaret alanı vs. imar değişikliğinin askıya çıktığını gördüm. İmara açılan bölgeler Prestij AVM’nin devamında bir zamanlar golf sahası olarak planlanan yeşil alanlar. Buraya 6.5 metre yükseklik ile AVM vs. yapanları doğa 9 Eylül 2009’da affetmedi ve tüm göleti sular altında bırakarak intikamını aldı. (İki kişi öldüğü uzun yıllar saklandı.) Ancak bundan hiçbir ders almayanlar yine ortaya çıktılar ve şimdi de göletin orta yerine 2 emsal ile gökdelenler dikmeye çalışıyorlar. Yapılacak olanları düşünebiliyor musunuz, yeşilin orta yerine beton dikecekler. Sizden bu konuyu gündeme taşımanızı ve mutlaka sizin de bu yeşil katliamına karşı yapılacak mücadelede yardımlarınızı bekliyoruz. Bahçeşehir’deki tüm site yönetimleri ve dernekler bu konuda ortak tepki vermek üzere bir araya geliyorlar. Ulusal basının da gölet katliamına tepki vermesini bekliyoruz. Sn. Bakan Erdoğan Bayraktar’ın bu konuda bir bilgisi var mı çok merak ediyoruz. Adı ‘Çevre’ olan bir bakanlığın Bahçeşehir Göleti’nin tam orta yerine böylesine bir imara nasıl onay verdiğini ve askıya çıkan imar değişikliğini ilgili bakanlığın İstanbul İl Müdürlüğü bölümünde bulabilirsiniz”. Sıra Gülhane, Yıldız ve Emirgan parklarındaki göllere kadar gelir mi?Kullanıcı Girişi