Mimarlar Odası'ndan Hamamyolu'nun Çınarları İçin Kampanya

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi, Hamamyolu projesinin durdurulması için Change.org'da bir imza kampanyası başlattı.

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Hamamyolu projesine dair tepkisini dile getirdi. Proje kapsamında bir gece ansızın cadde üzerindeki ağaçların belediye ekipleri tarafından sökülerek taşındığını söyleyen Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi, projenin durdurulması için bir imza kampanyası da başlattı.

Oda'nın basın açıklaması şu şekilde:

Eskişehirli olmasa bile Eskişehir'e geldim diyenler Adalar'ı, Taşbaşı'nı, Köprübaşı'nı, Hamamyolu Caddesi'ni, Yediler Parkı'nı bilir. Saydığımız bu yerler şehrimizin tarihi, kültürüdür.

Hamamyolu Caddesi'nde yürümeyen Eskişehirli var mıdır acaba? Bizce yoktur.

Ne yazık ki ağacı sadece odun, yakacak hammaddesi olarak görenler aslında onun ne kadar canlı olduğunun farkında bile değiller. Yediler Parkı'nın, Hamamyolu Caddesi'nin kaderi midir nedir bilinmez; her Belediye mutlaka bir şeyler yapmıştır. Kimi yolu trafiğe kapatmış, kimi yola taş döşemiş, kimi kanal yapmış, kimi, çit çekmiş, kimi çim ekmiş... mutlaka bir şeyler yapmışlardır. Niyetlerini sorgulamayacağız. Kendilerince bildiklerini yapmışlar deyip geçeceğiz.

Daha önce söylediğimiz gibi Hamamyolu Caddesi'nden her Eskişehirli geçmiştir. Bu yazıyı okuduktan sonra caddeden yürüyüp geçmeyelim. Kafamızı kaldırıp baktığımızda ağaçlardaki serçeleri, kırlangıçları, güvercinleri, kargaları görürüz. Bunlar gündüz konuklarıdır. Sanmayın ki bunlar hep birlikte geceliyorlar. Ağaçların ilk sahipleri güvercinlerdi. Sonra kargalar geldi, güvercinleri kaçırdılar, Kırlangıçlarla, kargalar günlerce savaştı, sonunda kırlangıçlar kazandı. Kargalar şehrin başka parklarına göç ettiler. Serçelere hiç birisi dokunmadı. Son birkaç yılın sakini kırlangıçlar her gün sabah akşam aynı saatlerde haleler çizerek seremoni ciddiyetiyle Hamamyolu Caddesi'ne gelip giderler.

10 yıl kadar önce esnaf ortalık pis oluyor diye ağaçları budattırmıştı. Kuşların ağırlığını taşıyamayan ağaç dallarının kırılmasına tanıklık yaptık. Araçlarını parkedenler hep kızdı. İşi yolu süpürmek olan belediye temizlik işçileri bile ne yaptıklarının farkında değil. Kuşlar pisliyor diye ağaçların kesilmesini istiyor. Kuşlar gidince işinden olacaklarının farkında değiller.

Rüzgarın eşliğinde ağaç dallarının çıkardığı melodiyi duymayanlar, sıcaklarda gölgesinin serinliğinde oturmayanlar, kuşların görkemli disiplinine tanıklık yapmayanlar, parklarında oynamayanlar, banklarda dinlenmeyenler, pastanelerde oturmayanlar, cıvıltıları duymayanlara söyleyecek hiçbir sözüm yok. Bizleri 2 yönetenlerin ağaçların aynı zamanda iklim düzenleyici görevi olduğunu bilmemeleri de üzücü.

Demokratım demeden önce demokrasiyi özümsemek gerekiyor. Ben demokratım denilince, demokrat olunmuyor. Şeffaf olmayan, hesap vermeyenden demokratta olmaz, yönetici de.

Eskişehir Mimarlar Odası Yönetim Kurulu olarak bizim bile görmediğimiz Hamamyolu projesi uygulaması başlatıldı. Nasıl mı öğrendik? Gecenin geç saatlerinde gürültüleri duyanlar söyledi. Hamamyolu'ndan dün sabah geçenler ağaçların söküldüğünün tanıklığını yaptılar. -14 derecede, Ocak ayının ortasında Eskişehir'de Belediye ağaç yeri değiştiriyor! Niye gece vakti? Gündüzün aydınlığından mı korktunuz? Ağaç yeri değiştirilmiyor aslında, kuşların evleri başlarına yıkılıyorlar, yaptıkları insanlık dışı uygulamanın farkında bile değiller.

Bu projenin kaç liraya ihale edildiğini, niye yapılmak istendiğini, şehre ne katacağını sormayacağımız! Asırlık ağaçlar kime ne zarar verdi merak ediyoruz. Mesleki olarak da Eskişehirlilere, Eskişehir'i sevenlere söyleyeceğimiz; şehrin ortasındaki ağacın sökülmesi şehre ihanettir. Mimari, estetik yönden bilimsel değeri yoktur, etik olarak yanlıştır. Ekonomik olarak da kime ne yarar sağlayacağı ortadadır.

Kimilerince insani değerlerin yitirildiği ortadadır. Ağzı, dili olmayan hayvanları korumak da insanlık görevi olsa gerek. Sayın karar vericiler, geçici yöneticiler gelin kuşların evlerini yıkmayın. Ağaçların yerini değiştirmeyin. Şehri katletmeyin.

Görevlileri insanlığa davet ediyor, yeni de olsa ilkel projenin durdurulmasını yurttaş kimliğimizle talep ediyoruz.

Mimar Canan OYTAN
Eskişehir Mimarlar Odası
Yönetim Kurulu BaşkanıKullanıcı Girişi