Zaha Hadid Architects Tasarımı Elbe Nehri Yaya Yolu Tamamlandı

Elbe Nehri üzerinde, Niederhafen’de yapılan proje 625 metrekare uzunluğundaki promenad alanını elden geçirdi.

Fotoğraflar: © Piet Niemann

Hamburg şehri, 1962 yılında meydana gelen sel felaketinin ardından, şehri deniz seviyesinden 7.20 metreye kadar su yükselmelerine karşı koruyacak bir bariyer geliştirmişti. 1964-68 yılları arasında inşa edilen sel bariyerinin 2006 yılında tekrar gözden geçirilmesiyle yenilenmesi gerektiği ortaya çıktı. Diğer yandan yağış miktarlarında yapılan düzenli ölçümler bariyerin, gelecek yıllardaki tahmini yağış miktarı göz önüne alındığında, 0,8 metre yükseltilmesi gerektiğini gösteriyordu. Bu veriler ışığında 2006 yılında yeni sel bariyeri için açılan yarışmayı Zaha Hadid Architects ekibi kazandı. 

Projenin tüm fazlarının tamamlanmasıyla, Niederhafen sel bariyerinin tamamı geçtiğimiz günlerde kullanıma açıldı. Nehir ile şehrin arasına giren fiziksel bir engel olarak görülebilecek proje, diğer taraftan yüklendiği fonksiyonlarla nehrin kenarındaki yaya yolunu çevresindeki kentsel dokuyla ilişkilendiriyor ve kentin en popüler nehir kenarı promenadlarından birini üretiyor. 

Genişliği en az 10 metreye kadar daralan promenad yayalar, koşucular, sokak performansçıları, yemek satıcıları ve kafeler için zengin kamusal alanlar sağlıyor. Dükkanlar ve kamuya hizmet veren mekanlar strüktürün içine sokak seviyesine alınıp yüzleri şehre dönük hizmet veriyor. 

Nehir kenarı boyunca devam eden çizgisel strüktür doğu bölümünde 8,60 metreye, batı bölümünde 8,90 metreye kadar yükseliyor. 

Amfitiyatro benzeri geniş merdiven alanları, çevre mahalleden gelen sokakların strüktüre bağlandığı yerlerde yer alıyor. Kullanıcı Girişi