5. İstanbul Tasarım Bienali’nin Küratörü Mariana Pestana Oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 26 Eylül-8 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörü Portekizli mimar ve küratör Mariana Pestana oldu.

İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu, Mariana Pestananın 5. İstanbul Tasarım Bienali küratörü olarak davet edilmesi hakkında, "Mariana Pestana''nın özgün yaklaşımının bienal için çok faydalı olacağına eminiz, güncel meselelerle ilgili fikirlerini ve kurgusal geleceklere dair sorgulamalarını da çok ilgi çekici buluyoruz. Onun bu serginin akıllarda yer etmesi için canla başla çalışacağına inanıyor, İstanbul Tasarım Bienalinin iş birliğine dayalı yaklaşımını birlikte geliştireceğimiz için büyük bir heyecan duyuyoruz," dedi.

5. İstanbul Tasarım Bienalinin Danışma Kurulu, 4. İstanbul Tasarım Bienalinin küratörlüğünü üstlenen ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesine rektör seçilen Jan Boelen, İsveç ulusal mimarlık ve tasarım merkezi ArkDesin küratörlerinden Carlos Mínguez Carrasco, SUPERPOOLun kurucusu mimar Selva Gürdoğan, müze ve araştırma merkezi V&A Eastin küratörü Catherine Ince ile küratör ve yazar Amelie Kleindan oluşuyor.

Mariana Pestana

Çalışmalarını Londra ve Portoda yürüten Mariana Pestana, eleştirel toplumsal uygulamalarla ve hem teknolojik gelişmelerin hem de ekolojik krizin şekillendirdiği alternatif gelecekleri kurmacanın yardımıyla yeniden hayal etmekle ilgileniyor. Pestana aynı zamanda The Decorators adlı kolektifin ortak kurucularından. 2011de kurulan topluluk, kamusal alana yayılan müdahaleler gerçekleştiriyor ve kültürel programlar düzenliyor.

Geçmişte Victoria ve Albert Müzesinin (V&A) Mimarlık, Tasarım ve Dijital Bölümünde küratör olarak çalışan Pestana, ayrıca Londra Sanat Üniversitesi bünyesindeki Central Saint Martins ve Chelsea Sanat Kolejinin yanı sıra Kraliyet Sanat Koleji gibi kurumlarda ders verdi. Victoria ve Albert Müzesinde (2018) ve İsveç ulusal mimarlık ve tasarım merkezi ArkDeste (2019) sergilenen Gelecek Burada Başlıyorun, Lizbonda bulunan Sanat, Mimarlık ve Teknoloji Müzesinde (MAAT) yer alan Çevreci Vizyonerler: Antroposenin Ardından Sanat ve Mimarlıkın ve Matadero Madriddeki Çevreci Vizyonerler: Türlerarası Bir Geleceğe Doğrunun ortak küratörlüğünü üstlendi. Çevreci Vizyonerler serisinin üçüncü sergisi, Kasım 2019da Kraliyet Sanat Akademisinde açılacak.

Pestana ayrıca Yakın, Daha Yakın temasıyla düzenlenen Lizbon Mimarlık Trienalinin (2013) üç sergisinden biri olan Gerçek ve Diğer Kurguların ve Dünya Ekonomik Forumu (2016) kapsamında V&A tarafından sergilenen Gelecekte Bu Zamanların küratörlüğünü üstlendi. Doktorasını Bartlett Mimarlık Okulunda tamamlayan Pestana, şu sıralar 2019 Porto Tasarım Bienali için Kurmaca Uygulaması adında, genç küratörlerin yer aldığı deneysel bir laboratuvar hazırlıyor.Kullanıcı Girişi