Gökçek'e limonlu protesto

Ankara Dikmen Vadisi'sinde ev yıkımlarının yeniden başlaması üzerine, vadi sakinleri harakete geçti.

Kadınlar uzlaşma toplantısında "Limon satın TOKİ evinin parasını ödeyin" diyen Gökçek'e limon getirdi.

"Sayın Gökçek limon satarak TOKİ'den ev alın dedi. Pazara limon satmaya gittik. Zabıta ve pazarcılar bizi engelledi. Kendisi gelsin bu limonları satın alsın" diyor Sultan Birçelse.

Evi Dikmen Vadisi'nde. Birçelse ailesi altı yıldır sokakta kalma tehdidiyle yaşıyor.

Limon meselesi ise vadi halkının uzun uğraşlardan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı İ. Melih Gökçek'ten randevu almayı başarıp 6 Ocak'ta yaptıkları toplantıdan çıkmış.

Vadi halkını temsilen bir heyet Melih Gökçek ve beraberindeki ilgili belediye bürokratlarıyla masaya oturuyor. Konu yıkılacak evler yerine kendilerine önerilen TOKİ konutlarının ödeme koşullarını konuşmak. Vadi sakini bir kadın, "Kocam işsiz, çocuğum hasta, ben TOKİ konutları için istenen parayı nasıl öderim?" diye soruyor. Gökçek'in yanıtı "Kocan limon satsın" oluyor. Daha sonra uzlaşma sağlanamadan Gökçek toplantıyı terk ediyor.

Bugün öğle saatlerinde Dikmen Vadisi sakini kadınlar hem dün iki evin yıkılmasını hem de Melih Gökçek'in "Limon satın, TOKİ konutlarını için gerekli parayı ödeyin" sözlerini protesto etmek için Büyükşehir Belediye önünde toplandı.

"Ciğerimiz yanıyor"
Vadi sakinleri adına basın açıklamasını okuyan Gülhan Yalnız yetkililer tarafından yıkım ve şiddetin bir çözüm olarak görüldüğünü ifade etti.

Yalnız " Son derece yoksul, dar gelirli insanlar olarak, uzun yıllardır vadide bulunan ve kurup barındırdığımız gecekondularımız yıkıldığı takdirde; ne gidecek bir yerimiz, ne de yaşama tutunmaya dair başka bir olanağımız var" dedi.

Bianet'e konuşan Sultan Birçelse ise Melih Gökçek'e seslenerek "Oy zamanı yanımıza gelmesin" dedi. Eçiz "Kızım hasta, benim kolum kırık. Yıkım ekipleri komşumun evini yıktılar. Çoluk çocuk dışarıdalar. TOKİ evleri için paramız yok, ciğerimiz yanıyor" dedi.

Limonları belediye önüne bırakan vadi sakinleri eylemlerini sonlandırdı.Kullanıcı Girişi