Tomioka Ticaret ve Sanayi Odası Binası

Tomioka Ticaret ve Sanayi Odası Binası, Tezuka Architects tarafından tasarlandı. Proje eski bir yapının sağlıklı bölümlerini korurken yıkılmak üzere olan hacimleri yeniliyor.

Proje metninden:

Ticaret odasının satın aldığı geleneksel Kimono dükkanı yeni bir ofis yapısına dönüştürüldü. Yapının esas bölümü yıllar boyu yapılan yanlış müdahaleler sonucu yıkılmaya başlamıştı, sadece sokak cephesi ayaktaydı. Kötü durumdaki ana hacim yıkıldı, ancak çatı kiremitleri korundu. Öte yandan depo kısmı, bazı kolonlarını kaybetmesine ragmen sağlamlaştırılıp korunabildi.

Yapı kendini tekrar eden çatı iniş çıkışlarıyla geleneksel dokuya referans veriyor.

Yapının formu aynı zamanda strüktürel sistemi kurmakta kullanılıyor. Yola çıkılan fikir, bölgeye kimliğini veren Tomioka Silk Mill’deki ahşap makasların etkisini tekrar etmek. Fakat eski yapının birebir tekrarını yapmak ilham verici olmadığı için yeni bir strüktürel yorum getiriliyor.

Bölgede, ahşap yapı hem en eski hem de en yeni yapım tekniği olarak kabul görüyor. Ahşap yapının gerçek değeri strüktürün tamamından iç mekandaki eşyalara kadar aynı tekniğin devam ettirilebilmesi. Bu haliyle yeni Ticaret Odası becerikli ustalar tarafından yapılmış, orjinal bir ahşap bina.Kullanıcı Girişi