IUCBC (Córdoba Biyomedikal Bilimler Enstitüsü)

Santiago Viale ve Juan Manuel Juárez tarafından tasarlanan enstitü, Córdoba’nın köklü kuruluşlarından Hospital Privado ve Martín Ferryra’nın ortaklığındaki eğitim ve akademik araştırma binası olarak kurulmuş.

Mevcut hastanenin bitişiğindeki arsaya uygulanan enstitü binası hem üniversite ve hastane arasında bir ayrım hem de hastanenin ileriki yıllarda olası büyümesi için olanak sağlıyor.

Yapının işlevleri, bir adet merkezi dağıtım koridorunun etrafına dağılmış durumda.

  • Koridorun solunda: Anatomi ve kimya derslikleri, müze, kütüphane, idari birimler, ortak derslikler ve laboratuvarlar var.
  • Koridorun sağında: Kafe ve oditoryum var.

 

1.763 m2 inşaat alanına sahip betonarme yapının iç mekan hacimleri hafif paneller ile bölünmüş.  

İklim kontrolü yapının önemli bir bileşeni. Kuzey cephesi dikdörtgen metal tüplerden oluşan yatay brisesoleil ile örülerek dersliklerde doğrudan güneş ışığı engellenmiş. Güney cephedeki perde duvar ise cepheyi yağmurdan korurken, bu sefer yatay brisesoleil ile desteklenerek yaz aylarında gün ışığından yapıyı koruyor.

Ana koridor yalnızca bir taksim alanı değil aynı zamanda üniversitedeki öğrenciler, eğitim elemanları ve çalışanların bir araya gelip etkileşim içinde olacağı ortak bir hacim olarak tasarlanmış. 3 kat yüksekliğinde üretilen bu mekan, tavanda yer alan, günün her saatinde ışık alacak şekilde konuşlandırılmış ışıklıklar ile aydınlanıyor.Kullanıcı Girişi