Eşdeğer Mansiyon, 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri

Proje Raporu

''''''''Doğada bir çok varlığın bir arada bulunması tesadüfi gözükse de aslında bir araya gelmeleri bir ritim oluşturur. Su altı belgesellerinde gördüğümüz mercanlar belki çok çeşitli renklerinden, belki değişik yapılarından, belki de mücevhere benzemelerinden dolayı ilgimizi çeker. Mercanların her bir bireyine "polip" denir. Milyonlarca polipin bir araya gelmesiyle mercan kolonileri oluşur. Mercanların vücut yapıları görünüşte çok karmaşık olmasına rağmen aslında çok basittir. Mercanlar birbirinden bağımsız bireylermiş gibi görünseler de tek bir sindirim sistemleri vardır, bu nedenle kolonilerin tüm bireyleri birbirine bağımlıdır.''''''''

Doğada poliplerin bir araya gelerek ritmik bir şekilde mercan kolonilerini oluşturmasından esinlenilerek tasarlanan ürünün ana teması bu ilişkidir.

30 60 ölçülerinde tasarlanan seramik farklı birleşme alternatiflerine sahip olup parlak ve mat yüzeylerden oluşmaktadır. Üründeki form devam ettirilebilir olup farklı birleşimlerle farklı desenler oluşturma imkanı sunar. 3 farklı dokunun kullanılmasıyla modern bir görünüm elde edilirken ürün organik deseniyle modern mekanlara kolaylıkla uyum sağlar.

Ürün için 3 farklı renk alternatifi önerilerek her mekana uyum sağlayabilmesi önemsenmiştir.Kullanıcı Girişi