Borrero Evi

Studio Wet tarafından tasarlanan tek katlı konut İspanya’nın güney batısında bulunuyor.

Tasarım ekibi projeyi anlatıyor:

Alosno, Güneybatı İspanya’nın Huelva bölgesindeki altbölgelerden Andévalo’da küçük bir kasaba. Bu küçük yerleşim, Fandango adı verilen özel bir tip Flamenko, dünyaca ünlü şarküteri Jamón Ibérico ve Tharsis madenine yakınlığı dolayısıyla İngiliz kolonyal mimarisiyle tanınıyor.

Bu bağlamda, işverenimiz tarafından “geleneksel” olarak tarif edilen bir aile evi tasarlamak için görevlendirildik. İstenen, kendi başına bir garajı ve 7 x40 metrelik arazideki evin tek katlı olması talebini projeye dahil eden, fazlasıyla bölümlere ayrılmış bir planı barındırmak.

Bu, çoğunlukla yaklaşımımızı tarif ettiğimiz gibi, tasarım ortamına getirdiğimiz klişelerin ötesinde, eldeki koşullara belli bir seviyede kritik pragmatizm ile yaklaşmak için iyi bir fırsattı.

Bu geleneksel konsepti direk olarak inşaatta kullanmaya karar vererek cephede paralel taşıyıcı tuğla duvarlardan oluşan, genelde kullanmadığımız geleneksel bir sistem kullandık. Bu taşıyıcı duvar sistemi, ana cepheyi kısa olan taraftan 40 metre uzunluğundaki tarafa döndürmemizi sağladı. Taşıyıcı duvarlar arasındaki tek parça mekanın üzeri, 40 metrelik uzunluk boyunca 6,5 ila 7 metreyi geçen tek yönde eğimli çatı ile örtüldü.

Garaj eski ana cepheyi işgal ederken konut programı, ana giriş olarak kullanılan orta avlunun diğer tarafına, yeni ana cepheye hizalanmış odalara yerleştirildi. Garajı evin geri kalanından ayırmak gerekli olsa dahi, tasarım hedeflerimizden birisi de evin bütüncül bir algı yaratmasıydı.

Aynı niyet bizi, eğimli büyük çatıyı estetik ve statik olarak daha iyi tutabilmek için, dış cepheyi ritmik olarak şekillendirmeye yönlendirdi. 40 metrelik duvarın yarattığı algıyı iyileştirmek ve monotonluğu mimari bir düzene dönüştürmek niyetiyle eğimli tuğla örgüsü iki çeşit tuğladan yapıldı, tamamen dikdörtgen tuğlalar ve eğimli tuğlalar. Bu konuda başarılı olduğumuzu umarız. 

EtiketlerKullanıcı Girişi