Bask Mutfak Kültürü Merkezi

2009 yılının Nisan ayında Mondragon Üniversitesi ile Bask'lı şeflerin kurduğu Bask Mutfak Kültürü Merkezi, VAUMM Architecture & Urbanism tarafından tasarlandı.

Bask Mutfak Kültürü Merkezi, İspanya'nın San Sebastián bölgesinde yer alıyor ve Mondragon Üniversitesi Gastronomi Bilimleri'nin genel merkezi olarak kullanılıyor.

Bask Mutfak Kültürü Merkezi Gastronomi Bilimleri'nin farklı alanlarında profesyonel eğitim vermeyi, teknolojik gelişmeleri ve üniversiteler, teknoloji merkezleri, şirketler ile kamu kurumları arasında araştırma süreçlerinin bilgi transferlerini gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Bask Mutfak Kültürü Merkezi'nin yeni binası Miramon Technologic Business Park'ın eğimli arazisinde yer alıyor. Bu eğim, mimari önerinin başlangıç ​​noktası olarak kabul edilebilir.

Bir yandan teknoloji ve gelişim liderliğine dayalı dışa yönelik görüntüsüyle bina, Gastronomi Bilimleri Üniversitesi'nin simgesi haline geldi. Aynı zamanda da yerleşim alanındaki düşük yoğunluklu konut ölçeği ile saygı ve etkileşime uygun durumda bulunuyor. Bu ikili durum sayesinde bina, yukarıdan aşağıya işlev programını düzenlemek için eğimi en iyi şekilde kullanıyor, kamu alanları giriş katına yerleştiriyor ve programın özelliği olarak aşağı katlara inerken binaya giriliyor.

Eğim izin verdiği sürece hacim U şeklini alıyor ve tüm dolaşım alanlarını geliştirerek iç mekana şeklini veriyor. Bu şekilde yenilenme hareketi olarak tespit edilmiş ilişkilerin ve değişimin gerçekleşmesi için aktivite dolu bir alan yapılandırılmış oldu.

Fonksiyonel açıdan bakıldığında üç grup halinde özetlenen akademik alan, uygulama alanı ve araştırma alanını içeren bu diyagram kullanım programına izin veriyor. Soyunma odaları, atölyeler, ön hazırlık mutfağı ve diğer mutfaklar gibi gastronomi uygulama alanları ile ilgili tüm mekanlar dikey bir şekilde bir araya gelerek düz bir şekilde insanlar ve besinler arasında bir bağlantı sağlıyor.

Eğer Technologic Business Park'ın binalarıyla ölçek açısından karşılaştırmak gerekirse, Merkez'e uzaktan bakıldığında binaya şeklini veren katlar öne çıkarken, yakından bakıldığında ise çatılar yenilebilir ve aromatik bitkileri yetiştirmek için kullanılan alanlar haline geliyor. Yakınındaki ikiz evlerin karşısında duran binanın etkisini nötralize ediyor .

Üst üste yığılmış bulaşıkları andırır gibi dış hatlarını takip eden zemin yapısına destek veren ve karakterini vurgulayan bir görünüş olarak eğimin durumu binanın kendisini çok iyi ifade etmesini sağlıyor. Zemin yapıları mutfakta geliştirilen çalışmaya da destek veren yemekler ikonografik değerini koruyor.

Kavramsal bir bakış noktası olarak hacmin üretimi bu ikonografik görüntü ile binanın kendisi arasındaki ölçeğe dayanıyor.Kullanıcı Girişi