"Yönetimin Değişmesi Nedeniyle En Çok Önemsediğimiz Yarışma Uygulanamadı"

Konyaaltı Sahili Mimari ve Kıyı Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması'nın kolokyumunda Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Osman Aydın'la kısa bir söyleşi yaptık.

Başak Çelik: Öncelikle Konyaaltı Sahili Yarışması'nın açılma aşamasından biraz bahsedebilir misiniz?
Osman Aydın:
Geçtiğimiz yıl, Konyaaltı Sahili’nin kullanılmasında büyük problemler yaşanmıştır. Bu problemleri ortadan kaldırmak adına, Belediye Başkanı Menderes Türel’in yaptığı açıklamalar ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin konuya sahip çıkmasıyla yarışma aşamasına gelinmiştir. Belediye, yarışmanın sorumluluğunu jüri seçiminden, şartname hazırlanmasına kadar Mimarlar Odası'na vermiştir; yarışma da bu şekilde hazırlanmıştır.

Yarışma açılması için idarelerle Mimarlar Odası mı iletişime geçiyor, yoksa idareler mi sizinle iletişime geçiyor? Genellikle nasıl bir prosedür izleniyor?
Zaman zaman belediyeler yarışma yapma konusunda girişimde bulunuyor ve bizimle iletişime geçiyor. Zaman zaman da biz, bazı bölgelerin yarışmayla projelendirilmesi için ilgili belediyelere başvuruyoruz. Konyaaltı Sahili Yarışması'nda idare olarak, hem Mimarlar Odası Antalya Şubesi hem de Antalya Büyükşehir Belediyesi görünüyor. Bu yarışma her iki idarenin de ortak kararıyla çıkmış bir yarışmadır. Zaten Antalya'daki yarışmalar genellikle bu şekilde oluyor: ya Mimarlar Odası’nın girişimi ya da idarenin girişimi.

2010 yılından sonra Antalya'da 4 tane yarışma açıldı:  Antalya Konyaaltı Yarışması, EXPO 2016 Antalya EXPO Kulesi, Gazipaşa Belediye Hizmet Binası, Kepez Belediyesi Kongre ve Sergi Merkezi. 2010'dan önceki yarışmaların uygulama aşamasında ise hep bir sorun yaşandı. Doğu garajının altında nekropol kalıntıları bulunması, Altın Portakal Film Müzesi Yarışması'nda oluşan sorunlar...
Antalya il merkezindeki yarışmalar içerisinde uygulanmamış en önemli yarışmalardan biri Altın Portakal Film Müzesi'dir. Belki de yarışmalar arasında en çok hoşumuza giden, en çok beğendiğimiz projedir. Ama böyle bir proje, bir başkanın dönemi biterken, diğerinin döneminin başlamasına rastlamıştır. Maalesef uygulanamamıştır. 

Onun dışında, Antalya merkezindeki diğer yarışmalarda, örneğin Doğu Garajı Yarışması’nda, kazı sırasında sorunlar çıkmıştır. Proje uygulanmak üzere başlanmıştır. Şimdi ise çıkan kalıntılar için müze yapılarak, ticaretinden restoranına, en üst katında olacak konservatuara kadar uzanan bir programla sonuçlanmaktadır. Proje, yarışmayı kazanan ekip tarafından bitiriliyor. Dönem belediye başkanının yarışmaya duyduğu saygıdan, idare onlarla projeyi sonlandırıyor. Yani yarışmayı kazanan arkadaşlarımız, program değişmiş olmasına karşın doğu garajında uygulamayı bitiriyor. Gazipaşa’dakiler hakkında çok fazla söyleyeceğim bir şey yok. Zannediyorum birisinin jüri ücretleri bile ödenemedi. O da bir talihsizliktir. Ama onun dışındakiler uygulanıyor. Kepez Belediyesi Sergi ve Kongre Merkezi bitmek üzere.

"Bir önceki yönetim yarışmaları önemsemiyordu."
 

Yerel yönetim değişmeden önce,  CHP döneminde, neden hiçbir yarışma açılmadı?

Zannediyorum ki CHP döneminde biraz parasal sorunlar vardı. Odalara gerek duymadan bu işleri yapabilecek iyi danışmanları vardı. Öyle olunca da bize pek iş düşmedi. Geçen dönem yarışma yapılabilir miydi? Elbette yapılabilirdi. Geçen dönem belediye yönetiminin yarışmaları çok önemli görmediğini düşünüyorum.

Geçtiğimiz dönem yerel yönetim ile beraber Kaleiçi için tabela yarışması yaptık. O da Kaleiçi’nde yönlendirme tabelalarıyla ilgili önemli bir yarışmaydı. Belediye için önemli olan oymuş ki, onlarla tabela yarışması yaptık. Onun dışında yarışmayı çok önemli görmediler diyebiliriz.

Hiç yarışma açmayan geçtiğimiz dönem yerel yönetime, Mimarlar Odası Antalya Şubesi olarak burası yarışmayla yapılsın diye herhangi bir öneride bulundunuz mu?
Bizim geçen dönem Antalya Büyükşehir Belediyesi ile daha çok planlamaya yönelik çalışmalarımız vardı. Sonunda sonuçları çok iyi olmasa da, süreç Mimarlar odası ve diğer odalar ile tartışmalarla başladı. Ama yarışmalar konusunda Kaleiçi tabelalarının dışında ne onlardan öneri geldi, ne de bizden. Belki biz yarışma yapılabilecek bir alan göremedik, ya da programlarında öyle bir alan yoktu.

Son olarak gündeminizde yeni bir yarışma var mı?
Şu anda belediyelerle görüşüyoruz. 1 Bölgesel 2 Ulusal yarışma sanırım 1 ay içinde organize edeceğiz. Daha belediyelerle netleştiremediğimiz konular olduğu için, yer konu gibi bilgileri vermek yanlış olur.Kullanıcı Girişi