Arkitera İşveren Ödülü 2019

Bu yıl 12'nci kez sahiplerini bulacak Arkitera İşveren Ödülü'ne başvurmak/projeleri aday göstermek için son tarih 18 Ekim 2019.

Arkitera İşveren Ödülü'nün temel amacı, mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak, nitelikli mimari üretimi destekleyen işverenleri onurlandırmaktır. Bu sayede, nitelikli bir mimari çevre için işverenin önemini vurgulamak ve yatırımcıları daha nitelikli binalar ve kentsel mekanlar inşa etmeye teşvik etmek amaçlanmaktadır. 

Ödülün Niteliği

Ödül, kamu ve özel sektördeki nitelikli mimarlık üretimine önemli katkısı olan işverene verilir. Yapının veya kentsel mekanın tasarımcısı da bir plaketle ödüllendirilir. 

Katılım Koşulları

Türkiye sınırları içinde son beş (5) yıl içinde -1 Ocak 2014'ten sonra inşaatı tamamlanmış- mimarlık, peyzaj mimarlığı, kentsel tasarım ve koruma / onarım projeleri başvurabilir, aday gösterilebilir. 

Her proje, ödüle en fazla iki defa aday olabilir. 

Değerlendirme Ölçütleri

Başvuruların değerlendirilmesi, mimarlardan oluşan 5 kişilik bir seçici kurul tarafından yapılır. Jüri üyeleri her ödül döneminde yeniden belirlenir. Ödül, inşaatı tamamlanmış bir "yapı veya kentsel mekan" üzerinden işverene verilir. Başvurulan projelerin müellif mimarları ile iletişime geçilir. İşveren - mimar ilişkisi hakkında bilgi alınır. Mimar tarafından hazırlanan işveren raporunu inceleyen seçici kurul, yapının ve mekanın niteliğini de göz önünde bulundurarak ödül alacak kurum ve/veya kişilere karar verir.

Seçici Kurul, yarışmaya katılan tüm projeleri, dijital ortamda (uygun gördüğü takdirde iki aşamada) değerlendirecektir. Seçici kurul, "kamu" ve "özel sektör" için İşveren Ödülü'nü almaya hak kazananlara karar verecektir. Jüri gerekli gördüğünde raportörden bağımsız olarak yapıları ve mekanları yerinde incelemek isteyebilir. Oy çokluğuyla karar verecek jürinin kararı değiştirilemez, jüri kararına itiraz edilemez.

Seçici Kurul

Arkitera İşveren Ödülü 2019 seçici kurulu aşağıdaki gibidir:

  • Ahmet Alataş
  • Ece Ceylan Baba
  • Hakan Demirel
  • Kerem Piker
  • Heval Zeliha Yüksel

 

Başvuru

Aday yapılar ve mekanlar, başvuru ve nominasyon yöntemi ile seçilir. Başvurular hem işverenler hem de müellifler tarafından yapılabilir.   

Başvuru için ödül sekretaryasına "Yapı ve Nominatör Bilgi Formu" aracılığıyla (yapı veya mekan adı, mimar, yer, yapım yılı vb.) bilgiler iletilir.

Daha sonra ödül sekretaryası, yapının müelliflerine sorular ileterek onlardan yapım süreci ve işveren/müellif ilişkilerini anlatmasını ister.

Katılım Ücreti

Ödüle başvuru için herhangi bir katılım ücreti yoktur.

Ödül

Ödül, işverene (kurum ya da kişi) verilen bir onur ödülüdür.

Ödül Kategorileri

  • Kamu
  • Özel Sektör

 

Gizlilik

Aday yapıların başvuruları gizli tutulur.

Ödül Takvimi

  • Ödülün ilanı: 26 Nisan 2019  
  • Son başvuru tarihi: 18 Ekim 2019

 

Ödül Sekretaryası

Arkitera Mimarlık Merkezi

A: Cemil Topuzlu Cad. İş Bankası Blokları A Blok No:8 Dalyan - İstanbul / Türkiye 
T: +90 216 355 0722
F: +90 212 310 2905
E: [email protected]Kullanıcı Girişi